הגורמים והטיפולים האפשריים להתקרחות אצל גברים

הגורמים והטיפולים האפשריים להתקרחות אצל גברים

קרחת, או בשמה הלועזי אלופציה (שמקורה ביוונית), מתארת מצב שבו יש חוסר שיער במקומות שונים בגוף, אשר בהם אמור להיות שיעור בדרך כלל. ככלל, כאשר עוסקים בנושא הקרחת מייחסים מושג זה לחוסר בשיער על קרקפת הראש. התהליך המוביל להופעת הקרחת נקרא התקרחות. תופעה זו נפוצה בעיקר אצל גברים, שהיא דילול של השיער בעקבות חוסר צמיחת שיער במקומות בהם נשר. דילול זה קורה בהדרגתיות ועלול להחמיר כתוצאה מלחץ נפשי, מחסור בשינה, תזונה לקוייה ועוד, אם כי תופעה זו בסיסה גנטית, ורק אדם בעל נטייה להתקרחות יוכל ללקות בה. ישנם אנשים רבים המתבלבלים בין תופעת ההתקרחות לנשירה, שהיא בעיה אחרת, פחות בעייתית, והטיפול בה שונה.

תופעת ההתקרחות

ניתן לשמוע חדשות לבקרים על גברים הנמצאים בשלהי העשור השני לחייהם וכבר חווים נשירה של שיער ראשם. בהתחלה ניתן לראות מפרצים בקודקוד הראש  ואט אט נשירה של שיערות בכל חלקי הקרקפת. בראש שעיר ובריא גדלות כמאה אלף עד למאה וחמישים אלף שערות, כל אחת מהשערות יוצאת מתוך זקיק הנמצא באחת משכבות העור הפנימיות. קצב צמיחת שערה הוא כסנטימטר בחודש, וזמן מחזור השערה הוא שנתיים עד שש שנים. כאמור, תופעת ההתקרחות נובעת מנטייה גנטית מולדת (בעיקר) ושינויים הורמונאליים המתרחשים בגוף.גורמים לתופעת ההתקרחות

הגן הגורם לתופעה זו הוא הגן 5 אלפא רדוקטאז, הוא נמצא בעיקר בבלוטת הערמונית ואחראי להפיכת טסטוסטרון לדיהי- דרוטסטוסטרון. כאשר יש פעילות יתר של אנזים זה מצטבר הרבה דיהי- דרוטסטוסטרון בגוף, שמקצר את שלב צמיחת השיער וגורם לניוון זקיק השערה. השיער הופך דק, קצר ובהיר, עד שנושר כליל. במקומו לא צומחת שערה חדשה. לפי התהליך שמתואר ניתן להבין כי ישנם גורמים שונים האחראים לתופעת ההתקרחות:
  • גנטית: אנשים שונים נושאים גנים שונים. בהתאם לכך, ישנם אנשים הנושאים את הגן שאחראי על הפיכת טסטוסטרון לדיהי- דרוטסטוסטרון בכמות רבה, ועלולים להיות חשופים יותר לפגיעות בתופעת ההתקרחות.
  • הורמונלית: תהליכים רבים בגוף נעשים באמצעות הורמונים הגורמים לאיבר מטרה שבצע פעולה. בין היתר, הורמונים משתתפים גם בפעילות צמיחת השערה. לכן, שינויים בהורמונים בגוף עלולים לגרום לשינויים בצמיחת השערה ולהוביל לבסוף להתקרחות.
  • סביבתית: מצבים מסוימים בהם נמצא האדם עלולים אף הם לגרום להתקרחות, בניגוד לשתי הסיבות האחרות שהן פגיעות פנימיות, זוהי פגיעה חיצונית. מצבי קיצון עשויים לגרום להתקרחות, בניהם טראומה פיזית, כגון כימותרפיה, לידה, אנורקסיה, ניתוח וגם טראומה נפשית.
  • מחלות: מחלות של בלוטת התריס והכבד עשויות לגרום להתקרחות וכך גם מחלות אוטואימוניות שבהן המערכת החיסונית בגוף תוקפת רקמות אחרות, עקב זיהוי שגוי שלהן כרקמות זרות.

אז מה בעצם ניתן לעשות- טיפול

בשל השכיחות היחסית של תופעת ההתקרחות, ישנם מחקרים רבים העוסקים בתופעה זו, על ידי חקר המנגנונים הפיזיולוגיים האחראיים על צמיחת השיער. ישנו גם מחקר העוסק בגילוי הבסיס ההורמונאלי הדרוש לצמיחה תקינה ורגולציה סדירה של מחזור השיער בגוף. בנוסף לכך, ישנם מחקרים העוסקים בפיתוח תרופות לטיפול בהתקרחות. מחקרים אלו עשויים לעזור מאוד ושפר באופן ניכר את תופעת ההתקרחות הגברית בפרט ותופעת ההתקרחות ככלל. כיום, ישנן שיטות שונות לטיפול בהתקרחות, אך בראש ובראשונה הטיפול הטוב ביותר הוא טיפול מנע. למעשה קל יותר למנוע את החלשות והזדקנות השערות הקיימות מאשר לנסות ולגרום לגדילתן מחדש של שערות שכבר נשרו, וזאת למרות ההצלחה הרבה של מוצרים מסוימים נגד התקרחות במניעת נשירה בנוסף לעידוד צמיחה מחודשת של השערות. כיום שיעור הצלחת התכשירים השונים בשוק עומד על כמחצית ותלוי בגורמים רבים. אך, צריך לקחת בחשבון תופעות לוואי בלתי נעימות בעליל טרם לקיחת תרופות אלה כגון אובדן היכולת המינית. קיימות מספר שיטות לטיפול תוך כדי תהליך ההתקרחות, וגם כטיפול מנע:
  • כדורים: תרופות שניטל ליטול הגורמות לדיכוי דיהי- דרוטסטוסטרון בכל הגוף וכך חידוש צמיחת השיער מתעכב. החסרונות בנטילת כדורים הם שהתרופה עלולה לגרום במיעוט המקרים להפרעה בתפקוד המיני, והטיפול מלווה בירידה ברמת הביטוי של חלבון ה-PSA בדם, שמשמש סמן לסקירה עבור סרטן הערמונית - דבר המקשה על השימוש בו. כמו כן, רוב התכשירים פועלים רק כל עוד נוטלים אותם; פעילותם נפסקת כחצי שנה עד שנה מרגע הפסקת הטיפול. סוג נוסף של תרופות מונעות היקשרות DHT אל שורשי השיער. תרופות אלו נקראות אנטי-אנדרוגניות.
  • תכשירים: באמצעות סוגים שונים של משחות ושמפו, ניתן להגיע לאותה התוצאה של התרופות השונות, שגם הם גורמים לדיכוי ה דיהי- דרוטסטוסטרון, אך ללא התופעות לוואי של הכדורים. החיסרון בטיפול זה הוא שישנו דיכוי ומניעת התקרחות רק במקום המטופל. כך שלאדם המעוניין למנוע ולטפל בנשירה באזור נרחב בגוף טיפול זה מומלץ פחות.
  • השתלת שיער: טכניקה זו קיימת בארץ בערך שני עשורים. זהו תהליך בו מעבירים שיער מהעורף, שם יש צמיחה בריאה ותקינה של שיער, אל אזורים קדמיים, בהם השיער נשר. ההשתלה חייבת להיעשות מהשיער של האדם עצמו, זאת מכיוון שהשתלת שיער של אדם זר תיצור דחייה של השתל. ההשתלה נעשית בהרדמה מקומית. פעולה זו היא כירורגית ובה הרופא מנקב את האזור המטופל באמצעות מחט מיוחדת, ובנקבים הללו משתיל את השערות שנלקחו מאזור אחר בגוף המטופל. החיסרון העיקרי בשיטה זו היא הצלקת שנותרת לאחר ההשתלה, ולכן אינה מומלצת לאנשים בעלי קרחת באזור נרחב. צריך לקחת בחשבון גם תופעות לוואי שונות שעלולים לחוש לאחר ההשתלה כגון נפיחות, כאבים וחוסר תחושה באזור ההשתלה. יתרה מזאת, טיפול זה אינו זול כלל טווח המחירים נע בין 2,500 ל-4,000 דולר.
  • הדמיית שיער: טיפול זה אינו מצמיח את השיער מחדש. מטרת הטיפול היא הבלטת הפיגמנטציה המקורית והטבעית שהייתה על הראש לפני ההתקרחות. טיפול זה מזכיר קעקוע, אך אינו כולל שימוש בחומרים מלאכותיים. התהליך מתבצע על ידי גירוי של עור הקרקפת. תהליך זה אינו מומלץ לאנשים בעלי יתר לחץ דם, מחלות לב או מחלות זיהומיות, ורצוי שיתייעצו עם רופא בטרם ביצוע הטיפול.
  • מזותרפיה: בשיטה זו מזריקים באופן מקומי אל השכבה האמצעית של עור הקרקפת חומרים שיזינו את שורש השערה ויספקו לה את החומרים החסרים לה בכדי לבנות שערה חזקה שלא תנשור בעתיד. ניתן להזריק חומרים אלו באופן ידני על ידי מזרקים רפואיים, מומלץ לטיפול באזורים קטנים, או באמצעות אקדח מאוחד שמומלץ לטיפול בשטחים נרחבים יותר.

לסיכום

תופעת ההתקרחות הגברית הינה תופעה נרחבת בעולם ככלל, בארץ ישראל בפרט. בשל היקף תופעה זו מוצעים כיום טיפולים מגוונים ושונים שמסייעים כמה שניתן במיגור התופעה. 

תגובות

תודה, תגובתך התקבלה.
והיא תפורסם לאחר אישור הנהלת האתר.
יש לכם שאלה? רוצים להמליץ?
לקבלת הטבה ייחודית
לשנה החדשה מלאו פרטים
ליצירת קשר ולייעוץ מקצועי

עוד בהייר קלאב

לקבלת הטבה ייחודית
לשנה החדשה מלאו פרטים
אלופים בשירות
נציג זמין